• Prejsť na

Každý deň by mal byť Deň Zeme

Životné prostredie v nás evokuje niečo, o čo sa ľudia vždy starali. No až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa zrodila nová vlna ekologického aktivizmu. Americká morská biologička Rachel Carsonová a bývalý guvernér, senátor Gaylord Nelson z Wisconsinu sa postavili za práva našej planéty.

Deň Zeme

História Dňa Zeme

Opäť sa nám blíži 22. apríl, tak si pripomeňme o čom vlastne Deň Zeme je a aké má poslanie. Možno je ťažké si predstaviť, že pred rokom 1970 mohla továreň vypúšťať do jazera odpadové splašky, zamoriť nebo čiernymi mrakmi či len tak vyhodiť tony toxického odpadu do lesa. Toto všetko pritom bolo úplne legálne. Neexistovali žiadne dohody, nariadenia a ani organizácie, čo by takémuto šialenstvu dokázali zabrániť.

Myšlienka Dňa Zeme sa zrodila ako dôsledok ropného úniku v roku 1969 v Santa Barbare, Kalifornii. Odvtedy sa Deň Zeme rozrástol a stala sa z neho celosvetová akcia. Naša planéta prežíva krízu kvôli globálnemu otepľovaniu, nadmernému množstvu plastov v oceánoch, znečistenému ovzdušiu a mnohým ďalším z kritických environmentálnych problémov. Každý človek na Zemi má zodpovednosť urobiť čo najviac, aby sa zachovali prírodné zdroje planéty pre budúce generácie.

Čo môžete pre planétu spraviť vy?

1. Zasaďte strom

Stromy pomáhajú filtrovať znečistenie zo vzduchu, poskytujú domov pre voľne žijúce zvieratá, pomáhajú recyklovať vodu a zabraňujú úbytkom pôdy.

2. Zdvíhajte odpadky

Nie je to tá najobľúbenejšia činnosť, no pritom je fakt jednoduchá. Nepotrebujete nič iné ako vrece a rukavice. Viac ako 1,9 miliardy ton odpadu končí každý rok v oceáne. Ak strávite len pár hodín čistením lesa, v okolí domu či cesty, pomáhate zachrániť ohrozený morský život a zbavujete morských živočíchov nebezpečných plastov.

3. Do práce na bicykli

Samotné motorové vozidlá sú celosvetovo zodpovedné za vypustenie približne 20% oxidu uhličitého do ovzdušia ročne.

4. Kupujte miestne potraviny

Prepraviť ich na dlhé vzdialenosti si vyžaduje neuveriteľné množstvo skleníkových plynov. Okrem toho, podľa Inštitútu pre výskum potravín, väčšina dovážaných potravín často stráca takmer 45% svojej výživovej hodnoty počas cesty cez oceán. Nákup miestnych potravín nie je len dobrý pre planétu – je dobrý aj pre vás.

5. Vymeňte staré žiarovky

Nekupujte staré nevýkonné žiarovky a prejdite na jedinečnú, ekologickú LED technológiu. Sami budete prekvapení, koľko vám patentovaná ekologická náhrada klasických žiaroviek dokáže ročne ušetriť. LED žiarovky vám budú svietiť neuveriteľných 40 000 hodín a dokážu usporiť až 90 % celkovej elektrickej energie. Kvalitné LED žiarovky nájdete aj v e-shope SSE na stránke www.sse.sk/led.

6. Majte spotrebiče pod kontrolou

Zmerajte spotrebu svojich elektrospotrebičov v domácnosti. Ak porovnáte spotrebu novej chladničky s tou staršou, zistíte, že rozdiel v spotrebe môže byť až 50%. Napríklad spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE) vám vie požičať digitálny merač spotreby a vy si sami môžete porovnať spotrebu vašich súčasných elektrospotrebičov s novými. Vďaka tomu zistíte, či je načase premýšľať o výmene, alebo sa oplatí vypínať spotrebiče v stand-by režime.

Dni energie na Slovensku

Ak sa o ochrane prírody chcete dozvedieť viac, navštívte osvetový projekt Dni energie na Slovensku - DENS 2018. Počas júna zavíta do Bratislavy (OC IKEA – 2.6.2018), Žiliny (Nám. A. Hlinku – 6.6.2018) a Banskej Bystrice (Nám. SNP – 8.6.2018). Cieľom tohoto projektu, je poskytnúť ľuďom informácie o alternatívnych technológiách, ktorým patrí budúcnosť, no sú využiteľné už dnes. Súčasné technológie nám umožňujú vyrábať elektrinu a teplo skoro všade; aj vo vlastnom rodinnom domčeku, alebo v prevádzkových priestoroch. Prispievajú k našej energetickej nezávislosti a pôsobia blahodarne na naše peňaženky a taktiež chránia životné prostredie.

V poradí už V. ročník osvetového projektu Dni energie na Slovensku sa opäť, aj tento rok, uskutoční za účasti SSE. Môžete sa tešiť nielen na predstavenie technologických noviniek, ale aj na jedinečnú možnosť dozvedieť sa viac o ekologických alternatívach. V Žiline a v Banskej Bystrici budete mať pri stánku SSE šancu stretnúť sa s odborníkmi z oblasti energetiky. Chcete sa dozvedieť ako znížiť výdavky na energie? Zaujímajú Vás dotácie na solárne systémy, fotovoltiku, tepelné čerpadlá či kotly na biomasu a mnohé ďalšie “eko-vychytávky“? Príďte na DENS 2018 a dozviete sa viac. Napríklad aj o programe Zelená domácnostiam, s ktorým dokážete šetriť energiu, čas ako aj peniaze, tým najekologickejším spôsobom.

 

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.