• Prejsť na

Energia, ktorú môžete ľahko ušetriť

Opakované vypínanie a zapínanie spotrebičov do zásuvky nikoho nebaví, keďže ich využívame na dennej báze. No vedeli ste, že všetky spotrebiče, ktoré majú režim stand-by, aj po vypnutí ďalej spotrebujú elektrickú energiu? Títo ,,energetickí upíry“ vám môžu ročne navýšiť účet aj o niekoľko desiatok eur.

V nedávnej minulosti boli spotrebiče a elektronika iba zapnuté alebo vypnuté. Neexistoval žiadny pohotovostný režim alebo ,,režim spánku“. V súčasnosti však má túto vlastnosť  takmer každý elektrospotrebič , nehovoriac o tom, že aj mikrovlnná rúra, ktorá ukazuje čas, je vlastne v pohotovostnom režime.

Ak máte spotrebiče alebo elektroniku, ktorej aj po vypnutí svieti nejaká kontrolka, vtedy nie je úplne vypnutá a naďalej čerpá elektrickú energiu, o ktorej ani neviete. Spočítajte si preto, koľko máte doma takýchto malých ,,cicavcov“.

Úspora energie počas dovolenky

Ak sa chystáte na dovolenku alebo máte chatu, na ktorej trávite víkendy, pred odchodom povypínajte všetku elektroniku zo zásuvky. Je to jednoduchý spôsob, ako počas týchto príjemných dní usporiť.  

Zapojené nabíjačky

V domácnosti vlastníme  v priemere až 3 mobilné telefóny a nejaký ten tablet. Počas týždňa ich nabíjame aj niekoľko krát. Veľa z nás si preto necháva nabíjačku nonstop napojenú. Okrem toho, že nám čerpá malú dávku energie, nabíjačke skracujeme výkon a životnosť.  

Staré alebo nové

Staršia elektronika má inú spotrebu ako tá nová., napríklad monitory z pred niekoľkých rokov alebo televízory síce nedisponujú pohotovostným režimom, ale na ich zapnutie je potrebný väčší výkon ako pri nových televízoroch. Rovnako výmena starších žiaroviek za nové úsporné LED-ky vám účet výrazne zníži. Prvotná investícia môže byť vyššia ale ich spotreba, životnosť a výkon sú neporovnateľné.

Prečítajte si viac rád a tipov ako ušetriť na energiách v domácnosti.