• Prejsť na

Ako ušetriť v práci, vo vašej kancelárii, či vo vašej firme?

Existuje niekoľko jednoduchých vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili náklady na energiu vo svojej kancelárii. Tie sa pohybujú od maličkých zmien, ktoré každý z nás môže spraviť (napríklad vypínanie svetiel) až po ambiciózne a radikálne zmeny. Pripravili sme pre vás menší manuál k tomu ako sa dá šetriť s energiami na pracovisku.

Ako ušetriť vo firme?

 

  1. Vypnínajte svetlá

Na toto by mal myslieť každý, no nie je tomu tak. Podľa európskeho prieskumu, ktorý sa zameriaval na firmy a menšie podniky; až 90% zamestnancov pozná niekoho, kto zabudne vypnúť svetlo, keď odíde z miestnosti. Nesvieti sa v zasadačke alebo na záchodoch celý deň zbytočne? Mnohé firmy si nainštalovali pohybom aktivované svetlá v málo používaných chodbách alebo v spoločných priestoroch, ktoré sa po určitom čase vypnú a zapnú sa len vtedy, keď zaznamenajú pohyb.

 

  1. Zmeňte staré žiarovky

V súčasnej dobe väčšina z nás vie, že klasické žiarovky sú zastaralé. LED diódy a žiarivkové svietidlá, ako aj svetelné indikátory UID pre veľké priestory sú jednoznačne lepšie spôsoby osvetlenia. To, koľko svetla dodáva žiarovka sa meria v Lumenoch. Watty merajú, koľko energie spotrebujete. Hľadajte preto energeticky úsporné žiarovky, ktoré dodávajú toľko lumenov, koľko potrebujete. Na webe Stredoslovenskej energetiky (SSE) nájdete e-shop www.sse.sk/LED, v ňom sa nachádza široká ponuka LED žiaroviek garantovanej kvality a s výnimočnými vlastnosťami. Patentovaná ekologická náhrada klasických žiaroviek ročne ušetrí až desiatky eur. LED žiarovky svietia neuveriteľných 40 000 hodín a dokážu usporiť až 90 % celkovej elektrickej energie.

 

  1. Vypínajte svoje zariadenia

Šetriče obrazovky boli ešte donedávna v móde. Ale už tomu tak nie je. Dnes je oveľa krajší pohľad na čiernu obrazovku na počítači, ktorý sa nepoužíva. V počítačoch, tlačiarňach a iných kancelárskych zariadeniach použite odporúčané nastavenia správy napájania, aby sa dané zariadenie, ktoré nikto nepoužíva, samé automaticky vyplo alebo preplo do režimu hibernácie.

 

  1. Prejdite na cloud

Skúste sa sa zbaviť nadbytočných počítačových serverov a namiesto nich skúste používať systémy založené na cloudových riešeniach. Nie je potrebné spúšťať viacero serverov alebo mínať energiu na chladenie tohto horúceho dátového centra. Zjednoduší to prácu a urýchli prenos informácii medzi jednotlivými oddeleniami. Podľa jedného prieskumu v roku 2015 by malý podnik so 100 zamestnancami mohol znížiť svoju uhlíkovú stopu a náklady na energiu o 90 %.

 

  1. Vymeňte staré zariadenie za ekologickejšie

Či už ide o chladničku v kuchynke, ventilátory na toaletách, tlačiarne, alebo osvetlenie- zvážte upgrade na energeticky úspornejšie modely, najmä ak máte veľa starších zariadení. Energy Star je nezávislý ratingový systém pre energeticky účinné výrobky; tak vyhľadávajte zariadenia so symbolom Energy Star.

 

  1. Budťe otravní

Raz za čas pripomeňte kolegom, aby nezabúdali vypínať na konci dňa svoje stroje. Načo by mali byť pod prúdom keď sa nepoužívajú? Taktiež im to len prospeje, keď budú aspoň chvíľu v kľude. Vypínanie počítača na konci pracovnej doby nie len že znižuje účty, ale aj predlžuje jeho životnosť.

 

  1. Znížte plytvanie papierom

Tlačiarne na pracovisku sa často používajú úplne zbytočne. Väčšinu času stačí mať email na obrazovke a nie na vytlačenom papieri. Tlačiť treba len v prípade potreby. Znižuje to nie len plytvanie papierom, ale aj pomáha znížiť energiu potrebnú na prevádzku tlačiarne, čo znižuje náklady na energiu a taktiež predlžuje životnosť tlačiarne.

Zamestnanci budú náchyľnejší hrať podľa eko-pravidiel, ak zistia, že sa vzťahujú na všetkých, takže ak ste služobne starší, skúste ísť svojím kolegom príkladom. Ak si zaužívate tieto úsporné tipy, zbadáte okamžité zmeny vo vašich účtoch za energiu. Ľudia často podceňujú malé zmeny, ktoré vedia spraviť v práci, a preto je veľmi dôležité podporovať povedomie o energetických otázkach. Znížite sumu, ktorú musíte zaplatiť každý mesiac, ale budete taktiež podporovať zdravé životné prostredie na vlastnom pracovisku.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.