• Prejsť na

Ako naučiť svoje deti používať menej energií?

V dnešnej dobe by už aj malé deti mali ovládať aké také zásady úspory energie. S ich výukou sa dá začať prakticky hocikedy, no platí, že čím skôr, tým lepšie. Existuje zopár skvelých tipov pre rodičov, ktoré z tejto energetickej školy spravia hru.

Každý deň používame väčšinu energie bez toho, aby sme si to uvedomovali. Zvykli sme si predsa na nejaký štandard a to, ako je ľahko dostupná elektrická energia berieme za samozrejmosť.  Pripravili sme pre vás SSEdem tipov na to, aby ste svojim deťom ukázali ako ľahko sa dá šetriť energiami a pritom chrániť našu planétu.

Ako naučiť deti míňať menej energií

Kratšie sprchy

V teplej vode sa dá dlho máčať, no v skutočnosti je to dosť energeticky nákladné kým sa naplní ohrievač a voda sa zohreje. Na to, aby ste naplnili vaňu potrebujete v priemere 95 litrov teplej vody, na osviežujúcu, rýchlu sprchu len sedem. Spravte z toho hru a súťažte o najrýchlejšiu sprchu (pozor na špekulantov).

Naplánujte si noc bez elektriny

Raz mesačne, pre tých s pevnejšou vôľou raz týždenne, si vyčleňte čas na to, aby ste mali večer bez elektriny. Naplánujte si stolnú hru pri sviečkach alebo večer strávte so svojou predstavivosťou. Taktiež sa môžete ísť prejsť, často sa v meste konajú nejaké akcie, ktoré by ste inak nenavštívili.

Raňajky a večere bez šťavy

Pripravte si jedlo bez elektriny. Leto a jeseň je skvelým obdobím na ovocné misy alebo na ľahké šaláty. Cereálie s jogurtom si viete dochutiť s tým, čo vám záhradka urodila. Taktiež si môžete vonku niečo upiecť, či ugrilovať a tým naplno využijete krásne teplé večery s rodinou. Nemusíte len stáť pri hrncoch a aj takto viete deti, čo to naučiť o energetickej šetrnosti.

Zhasínajte svetlá ak nie ste v miestnosti

Naučte ich, aby nenechávali zbytočne zapnuté svetlá v kúpeľni alebo na chodbe. Toto je dobrý začiatok ako viete ovplyvniť spotrebu energií na osvetlenie. Pokračovať môžete výmenou starých žiaroviek za nové úsporné LED osvetlenie. Keď vymeníte všetky žiarovky v domácnosti za moderné s patentovanou kryštálovou technológiou, môžete tak ušetriť významnú časť elektrickej energie na svietenie a euro k euru poputuje každý mesiac pekne do šporkasky.

Vymeňte počítač za tablet

Ak si nerobia úlohy alebo nepracujú na projekte, tak na zábavu a hry im postačí tablet a miniete menej energií, ako keby sa hrali na stolovom počítači.

Nedajte šancu energetickým upírom

Televízory, počítače a podobné výdobytky modernej doby „zožerú“ skoro tretinu z celkových nákladov za spotrebovanú elektrinu, tak dbajte na to, aby vaše deti vypli počítač či žehličku na vlasy vtedy, keď ju nepoužívajú.

Zbytočne neotvárajte chladničku

Len teraz ste dovečerali a hladné krky už nakúkajú do chladničky? Naučte ich, že každé otvorenie dverí znamená výmenu chladného vzduchu v chladničke za teplý z miestnosti a že pri zbytočnom otváraní spotrebujete veľa energie aby sa následne ochladila. Zvýšenie počtu otváraní chladničky má výrazný vplyv na celkovú spotrebu elektriny (hovoria štyria z piatich rodičov puberťákov). Po nákupe spolu poukladajte prehľadne potraviny do chladničky alebo mrazničky, aby vedeli, čo kde je a nebolo nutné dvere na dlhší čas otvárať. A len mimochodom; teplé a horúce potraviny do chladničky nepatria, nechajte ich najskôr vychladnúť.

Toto sú len niektoré z mnohých spôsobov, ako všetci môžeme pracovať na úsporách energie doma, bez ohľadu na vek. Ak poznáte nejaké iné spôsoby, alebo už máte overené nápady ako naučiť deti cenné zručnosti do života, podeľte sa o ne s nami v komentároch na FB.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.