• Prejsť na

Ako ušetriť spotrebu energie vo vašej domácnosti?

Nadobudli ste pocit, že spotreba energie vašej domácnosti rapídne stúpa? Okrem voľby vhodnej sadzby je veľmi dôležité spoznať a najmä správne využívať spotrebiče, ktoré sa vo vašej domácnosti nachádzajú.

Periete ekonomicky a úsporne?

Zamyslite sa nad tým, či využívate správne celý objem svojej práčky. Efektívnu spotrebu dosiahnete až vtedy, keď nad uloženou bielizňou v práčke ostane voľný priestor na šírku vašej ruky. Používajte kvalitné pracie práčky, ktoré vám umožnia prať aj pri nízkych teplotách, vďaka čomu ušetríte energiu, ktorá je potrebná na ohrev vody.

Vyváranie a predpieranie prádla využívajte len výnimočne, nakoľko je vysoko energeticky náročné.  Správne umiestnenie nie je potrebné len pre chladničku. Práčka si tiež zaslúži rovný a pevný povrch, za ktorý sa vám odvďačí nielen svojou zníženou spotrebou, ale i dlhšou životnosťou.

Správne umiestnenie chladničky = cesta k ideálnej spotrebe

Vedeli ste, že námraza hrubšia ako 3 mm dokáže zdvihnúť vaše náklady na spotrebu elektriny až o neuveriteľných 75%? Pravidelné odmrazovanie a údržba chladničky sú veľmi dôležité. Pre optimálnu spotrebu je ideálne umiestniť chladničku čo najďalej od sporáku, radiátora či priameho slnečného svetla. Chladničky sa dokonca vôbec neodporúča umiestňovať v blízkosti umývačky riadu. Dôvodom je práve odvetrávanie a neschopnosť chladničky odvádzať teplo.

Nesprávne umiestnenie chladničky sa môže tiež nemilo odraziť na vašej celkovej spotrebe, preto zabezpečte svojej chladničke voľný prístup vzduchu a netlačte ich zbytočne k stene, či do rôznych rohov a výklenkov v kuchyni.

Okrem pravidelného utierania prachu na nábytku by sme nemali zabúdať ani na čistenie rebier chladiča. Vrstva nečistôt na zadnej stene chladničky je tiež jedným z faktorov, ktoré k nižšej spotrebe elektriny určite nepomôžu.

Rada nad zlato: Ešte kým otvoríte chladničku, dobre zvážte, čo si chcete vybrať, pridlho otvorené dvere na chladničke sa vám nevyplatia.

Televízor náš každodenný

Ak sa aj u vás doma od rána do večera ozýva televízor a cvakanie ovládačom, nemusíte robiť paniku. Spotreba energie pri sledovaní televízie je už zohľadnená vo vašej predpokladanej ročnej spotrebne, z ktorej ste vychádzali pri výbere vhodnej sadzby na dodávku elektriny.

Nezabúdajte však televízor vždy vypnúť. Pohotovostný režim nie je pre vašu spotrebu tým najlepším partnerom. Prevádza spotrebičov v pohotovostnom režime vás môže ročne vyjsť až na niekoľko stovák eur. Preto vždy vypínajte svoje zariadenia radšej sieťovým vypínačom, vďaka ktorému zabezpečíte, aby váš spotrebič nebol zbytočným požieračom elektrickej energie.

 

Ďalšie rady, tipy a triky ako ušetriť na energii vo svojej domácnosti nájdete v časti Chcete ušetriť na našom webe. 

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.