• Prejsť na

5 tipov ako ušetriť s chladničkou

Vedeli ste, že chladnička je jeden z najväčších žrútov energii v domácnosti? Kde by sa mala nachádzať a ako často by sme ju mali rozmrazovať?

Chladnička je zapojená nepretržite každý deň počas celého roka. Ak chceme ušetriť náklady na energie, mali by sme sa o ňu príkladne starať. Tu je niekoľko tipov. 

Vhodné umiestnenie

Aby naša chladnička poriadne chladila bez zbytočnej námahy, mala by byť umiestnená na chladnejšom mieste ako je napríklad komora (špajza). Pri otváraní z nej totiž uniká chlad a dostáva sa do nej vzduch z okolia. Ak je umiestnená na teplom mieste, alebo pri zdroji tepla ako napríklad pri rúre, umývačke alebo radiátore, bude potrebovať viac energie nato, aby vniknutý teplý vzduch ochladila.

Odmrazovanie - prvá pomoc pre mrazničku  

Pre novšie chladničky už rozmrazovanie nie je také potrebné, nakoľko majú zabudovaný odmrazovaní systém. Ak však máte v chladničke zabudovaný mraziaci box, je potrebné sa o neho dobre postarať. V mraziacom boxe sa ľad neustále hromadí, čo spôsobuje nie len ťažké vysúvanie zásuviek ale hlavne znižuje mraziaci výkon a zvyšuje sa tak spotreba energie aj o 75 %. Preto je potrebné ju pravidelne rozmrazovať.  

Správna teplota

Ideálna teplota v chladničke sa pohybuje v rozmedzí od  5 - 7 °C. Ak máte podozrenie, že vám chladnička správne nechladí, skontrolujte si tesnenie. Môže dochádzať k úniku teploty, čo znamená, že chladnička neustále vynakladá energiu nato, aby sa teplota znížila na požadovanú hodnotu.

Odtiahnutie chladničky

V zadnej časti chladničky sa udržiava prach, ktorý sa v domácnosti neustále hromadí. Prach je dobrý tepelný izolant, ktorý ale pre chladničku znamená hrozbu. Ak chladnička nemá priestor, aby teplý vzduch dostala von, proces chladenia sa spomaľuje a spotreba energie narastá. Preto ju raz za rok odsuňte  a vyčistite cirkuláciu od prachu.

Preplnená alebo prázdna chladnička

Pokiaľ máte chladničku plnú potravín, je potrebné teplotu mierne zvýšiť tak, aby zvládla ochladiť všetky potraviny. Ak sa však chystáte preč na víkend alebo na týždňovú dovolenku, odporúčame zbaviť sa všetkých potravín a chladničku vypnúť. Úsporu energie zaregistrujete vo vašej faktúre.    

Časté otváranie dvierok

Neustále otváranie dvierok chladničky spôsobuje únik tepla. Preto ak si idete niečo pripravovať, skúste si pred tým premyslieť, čo všetko z chladničky budete potrebovať.

Ak sa chcete inšpirovať ďalšími užitočnými radami ako ušetriť v domácnosti, kliknite na rady a tipy od SSE.