• Prejsť na

5 praktických tipov, ako znížiť výdavky vo vašej domácnosti – časť 1.

Zbavte sa starých zlozvykov a ušetrite pre svoju domácnosť desiatky eur ročne. Ak neviete, kde začať, inšpirujte sa niekoľkými užitočnými radami, ktoré vám budeme pravidelne prinášať v spolupráci so SSE. Začíname!

Jarne setrenie

Využívajte čo najviac denného svetla

Prechod na letný čas priniesol s dlhšími dňami aj viac svetla, čo sa môže pozitívne odraziť na stave vašich peňaženiek na konci mesiaca. Snažte sa počas dňa využívať prirodzené svetlo tak dlho, ako to je len možné, a lampy zapínajte až vo večerných hodinách.

Ak však máte prirodzeného svetla v dome či byte málo, značnú úsporu vám môže priniesť aj starostlivosť o svietidlá. Pravidelne ich zbavujte prachu a klasické žiarovky vymeňte za kompaktné žiarivky alebo LED-ky, ktoré vám môžu ušetriť na svietení až 90 % energie.

Aký hrniec, taká platnička

Varíte doma často? Dávajte si pozor, v čom pripravujete obľúbené jedlá, a používajte správne veľkosti varných nádob – priemer dna hrnca by mal zodpovedať priemeru platničky sporáka. Veľké hrnce nepatria na malé platničky a takisto malé hrnce nepatria na veľké platničky.

Už o 3 cm väčší priemer dna hrnca oproti platničke vám zvýši spotrebu energie pri varení až o 30 %. Za úsporu si môžete kúpiť ešte viac chutných surovín pre vaše kulinárstvo.

Skontrolujte tesnenie na chladničke

Chladnička žije z chladného vzduchu, a preto dobre skontrolujte jej obvodové tesnenie, aby ste zamedzili čo i len najmenšiemu úniku. Aby tesnenie dobre priliehalo, máme pre vás praktickú radu – pretrite ho občas teplou mydlovou vodou alebo mastným krémom. Po každom zatvorení dvierok bude tesniť ako nové!

Menšie záclony, väčšie úspory

Pokiaľ radi skrášľujete svoje okná peknými záclonami a závesmi, uistite sa, že neprekrývajú radiátory. Ak cez ne siahajú, zamedzujú prúdeniu teplého vzduchu do miestnosti a zbytočne vás tak oberajú až o 25 % energie z tepla. Zvesiť, poskladať a dať skrátiť na dĺžku maximálne po parapetnú dosku!

Veľa vody za menej peňazí

Je vo vašej domácnosti viacero členov, ktorí obľubujú horúcu sprchu? Ak potrebujete mať v zálohe viac teplej vody, aby ste vyhoveli každému z nich, máme pre vás šikovné riešenie. Nastavením hodnoty na vnútornom termostate zásobníka vody zvýšite teplotu vody, čím pri zmiešaní so studenou dostanete väčší objem vody požadovanej teploty.

Kam smerujú naše platby za elektrinu?

Aj vďaka takýmto efektívnym tipom znížite spotrebu energie vo svojej domácnosti a ušetríte tak nemalé peniaze, čo sa odrazí aj na vašej faktúre za energie. Viete, z akých zložiek sa skladá celková cena za elektrickú energiu, ktorú platíte prostredníctvom faktúry? Pozrite si podrobné informácie, ktoré nám poskytli špecialisti na tvorbu ceny zo SSE.

Struktura ceny